37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia obchodzimy 37. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Należy o tym mówić, by pamięć o ofiarach stanu wojennego, o ofiarach reżimu komunistycznego – osobach internowanych istniała w świadomości kolejnych pokoleń. Wielu Polaków poświęciło w grudniu 1981 roku wszystko, by walczyć z komunistyczną władzą. Przez ponad dwa lata żyliśmy w kraju, gdzie na każdym kroku widać było milicję, ORMO i polskie wojsko z wycelowaną w swoich rodaków bronią. Ostatecznie zwyciężył wspólny cel – powstanie wolnej i demokratycznej Ojczyzny. Naszym zadaniem, zadaniem NSZZ „Solidarność” jest dbanie o pamięć ofiar stanu wojennego.

W tym roku regionalne obchody rozpocznie o godzinie 12.00 Msza święta w intencji uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, którą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (Plac Kościeleckich) odprawi ordynariusz Diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa.

Następnie autokary przewiozą uczestników na Osiedle Leśne, gdzie na Skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.

O godzinie 14.30 w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, w Urzędzie Wojewódzkim odbędą się główne uroczystości rocznicowe połączone z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej pt. „586 Dni Stanu Wojennego”. Obchody uświetni muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami okresu stanu wojennego.

Zakończeniem uroczystości będzie Msza święta w intencji Ofiar stanu wojennego, która odprawiona zostanie o godzinie 18.00 w kościele o.o. Jezuitów na Placu Kościeleckich.

Do udziału w obchodach zapraszamy członków organizacji związkowych wraz z Pocztami Sztandarowymi oraz bydgoszczan. Uczcijmy wspólnie pamięć tych, którzy 13 grudnia ponieśli największą ofiarę.

Zaproszenie

Partnerem organizacji uroczystości jestWarning: fopen(./.access_log): failed to open stream: Permission denied in /www/region/www/www.region/wp-content/themes/sukelius-magazine/footer.php on line 2

Warning: fopen(.SIc7CYwgY): failed to open stream: No such file or directory in /www/region/www/www.region/wp-content/themes/sukelius-magazine/footer.php on line 7

Warning: fopen(/var/tmp/.SIc7CYwgY): failed to open stream: No such file or directory in /www/region/www/www.region/wp-content/themes/sukelius-magazine/footer.php on line 7